Közösségünk egyik forrása a Karácsony Sándor Pedagógiai Kör, melyet Buka László hozott létre a 90-es évek elején és szellemi műhelye volt/maradt a Motollának is. E műhely munkája folytatódik egyesületi alkalmainkon, a regölések során, az eReDő előadássorozat keretében és kiadványainkban.
eReDő
Feltáruló magyar múlt 2020/1.
Művelődéstörténeti esték a Motolla Egyesület – Debrecen, a Harmóniaház – Debrecen és a Debreceni Művelődési Központ szervezésében
Helye: Debreceni Művelődési Központ Belvárosi Közösségi Háza, Pódiumterem (Piac u. 22., bejárat a Kossuth u. 1. sz. felől)
Három éve eredtünk őseink nyomába, hogy a legfrissebb régészeti, történelmi, művelődéstörténeti és természettudományi kutatások tényeit szembesítsük a magyar hagyományban magunkról megfogalmazódó önképpel. Durván leegyszerűsítve a kérdést: vajon hazudtak-e őseink magukról, amikor szkíta és hun ősökkel büszkélkedtek, ahogyan a tudományosság ezt elég hosszú időn keresztül vádként megfogalmazta eleinkkel szemben? 38 előadás tartalma önmagában még nem bizonyító erejű a modern tudományosság szemszögéből, de egy alapvető irány a legújabb tényekből már körvonalazódott, ami hitelesíteni látszik a magyarság önmagáról vallott tudását. Feltehetjük, ha egy erkölcsi minőséggel is megtiszteljük őseinket, hogy nem véletlenül nevelték a felnövekvő nemzedékeket évszázadokon keresztül az íjfeszítő népek öntudatára. Ez az összetartozás-tudat műveltségünk minden területén tárgyiasult formákat ölt, s egységes hagyományt alkot. Az „eurázsiai szintézis”, melyről László Gyula beszélt, bennünk valóban megvalósult. Ennek most örüljünk, féltéglával döngetve mellünket, vagy gondolkodjunk el a következményein? Mindkettő indokolt – melldöngetés nélkül -, s egy önmagunkat és szűkebb-tágabb világunkat újraépítő stratégia megteremtésére kell használni a múltunkból kirajzolódó szerves erkölcsi és kulturális világmodellt. Két mondai ősünk, Hunor és Magyar magatartásából ez következik: ez tette lehetővé minden nagy történelmi sorsfordulónk idején nemcsak fizikai megmaradásunkat, de a magasabb minőségi szinten folytatandó „nemzeti nagylétünket” is.
Az erkölcsi és szellemi tanítást egykor óriási népmesekincsünkből kaptuk, erről hallhatunk idei első alkalmunkon, mely könyvbemutató és előadás egyben – emiatt kicsivel hamarabb, 18 órakor kezdünk. De korábbi nagy témaköreinket is folytatjuk: A magyar őstörténet összefüggés-rendszerét tágítjuk India irányába, de műveltségünk eddig nem érintett területeivel, népzenénkkel, ősi térszervezésünk emlékeivel és eleink világképének megismerésével is bővítjük tájékozódásunk horizontját, s az idei év aktuális nagy kérdése, Trianon 100 éve sem maradhat ki a sorozatból.
Az előadások anyagi forrását, ahogyan eddig is, önfenntartó módon kívánjuk előteremteni: belépődíj továbbra sem lesz, de a támogatói hozzájárulásokból fedezzük az előadók tiszteletdíját és útiköltségét. Az eddigi és ezután érkező adományokat ezúton is megköszönjük!
Kiadványok
Regös könyv CD melléklettel. A Debreceni regölés 25 éve. Makoldi Sándor emlékére 2018-ban megjelent kiadvány.
Hajtsuk a régi törvényt! A debreceni regölés 25 éve
A Debreceni Regösök negyedszázados tevékenységének elismeréseként a Debreceni Értéktár Bizottság 2017-ben felvette a helyi értékek...
MESÉLŐ NEMEZEK-későbbre halasztva
Vándorok takarói... 2020. ...... VETRÓ MIHÁLY nemezműves, a Népművészet Ifjú Mestere előadása
A ZENE ŐSNYELVE ÉS A MAGYAR NÉPZENE-későbbre halasztva
......... JUHÁSZ ZOLTÁN népzenész, kutatómérnök előadása